Ana sayfa PR Her girişimcinin ihtiyaç duyduğu 5 PR aracı

Her girişimcinin ihtiyaç duyduğu 5 PR aracı

5
0
PR araçları

Her girişimcinin ihtiyaç duyduğu 5 PR aracı Bir girişimciyseniz, sahip olmanız gereken en önemli iş stratejilerinden biri doğru PR’dir. Kendinizi tanıtmanın biraz boş ya da egoist olduğunu düşünebilirsiniz, ancak alanınızda bir uzman olarak görünmek istiyorsanız, bu PR ipuçlarını kullanmak itibarınızı oluşturmanıza ve sizi başarılı bir girişimci olarak belirlemenize yardımcı olacaktır.

 1. İyi biyografi

Listenin başında harika bir biyografi var. Bu çok önemli! Biyografi, deneyiminizi ve uzmanlığınızı sergilemek için kullanabileceğiniz araçlardan yalnızca biridir. İyi bir biyografi sadece bir özgeçmiş değildir – kariyerinizi tanımlamalı ve sergilemeli, uzman olduğunuz alanları vurgulamalı ve sizi gerçek bir şekilde satmalıdır. Kazanan bir biyografi yazmak için, en önemli bilginin başlangıçta olduğu ters piramidi kullanarak başlayın. Uzmanlık alanınızı, geçmişinizi ve deneyiminizi, niteliklerinizi ve başarılarınızın örneklerini dahil ettiğinizden emin olun. Belli durumlar için biyografinizin birden fazla versiyonunu oluşturmak da harika bir fikirdir . Örneğin, kısa bir biyografi (100 kelime) medya fırsatları için harikadır, daha uzun bir biyografi web siteleri ve konferanslar için uygundur (1 sayfa) ve bir mikro biyografi (1 veya 2 cümle) sosyal medya veya sosyal medya için idealdir.

 • Ağ oluşturma

İnsanlarla bağlantı kurmak, itibarınızı oluşturmanın ve isminizi ortaya çıkarmanın en iyi yoludur. İnsanlar sizi tanıdıklarında ve ne sunabileceğinizi bildiklerinde, sizinle iş yapma veya sizi başkalarına tavsiye etme olasılıkları daha yüksektir. Unutmayın, ağ kurmak satışla ilgili değildir; aslında konuşmakla ilgili değil. Ağ kurmak, dinlemekle ilgilidir. En iyi ağ oluşturucular, ilişkiler kurabilen ve başkaları hakkında bilgi edinmeye zaman ayırabilenlerdir.

 • Halkla İlişkiler (ve sosyal medya) stratejisi

İtibarınızı nasıl inşa edeceğinize dair bir plan oluşturmak, başarınız için çok önemlidir. Mesleki bilginizi bir gazeteciye nasıl başarılı bir şekilde sunabileceğinizi anlamak için zaman ayırın. Medyanın ilgisine layık ilgi çekici hikaye açıları geliştirmenize yardımcı olmak için şunları yapmalısınız:

 • Günlük gazete okuyun.
 • Görünmesini istediğiniz yayınları okuyun.
 • Müşterilerinizin ve müşterilerinizin size sorduğu soruları dinleyin.
 • Sektör yayınlarını okuyun ve sektör trendlerini belirleyin.
 • Kişisel bir web sitesi size ayrıca kendinizi tanıtabileceğiniz, kolayca bulunabileceğiniz ve tüm bilgileriniz için bir merkez görevi görebileceğiniz bir çevrimiçi platform sağlayabilir.
 • Bir medya konuşmasının nasıl yazılacağını öğrenin!

Bir medya bülteni, medya ile iletişim kurmanın ve itibarınızı oluşturmanın harika bir yoludur. Ancak, duyuruyu yapılandırma ve taslak oluşturma konusunda stratejik olmanız gerekir, aksi takdirde medya bülteninizi saniyeler içinde çöp kutusunda bulacaksınız. Doğru bir medya bültenine oturduğunuzda, onu göndereceğiniz yayını aklınızda tutmanız gerekir. Bir medya bülteni göndermek için genel hedefiniz, mesajlarınızı hedef kitlenize iletmektir.

 • Medya listesi

Bir medya listesi, itibarınızı geliştirmek istediğiniz sektörünüzdeki önemli medya bağlantılarını belgeler. Sektörünüzdeki temel konular hakkında hikayeler yazanlar olacaklar ve gazeteciler, yapımcılar, blog yazarları, serbest gazeteciler ve editörler dahil olabilir. İyi bir medya listesi şu şekilde oluşturulur:

 • Hedef kitlenizi bulmak – hedef kitlenizin kullandığı veya görüntülediği yayınlar nelerdir?
 • Kişileri tanımlama – satış konuşmanızı veya medya bülteninizi okuyacak uygun kişileri listeleyin!
 • Bir veritabanı oluşturma – iletişim bilgilerini, yayın için farklı isimler, iletişim kişisi, iş unvanı, e-posta ve telefon numarası ile bir elektronik tablo halinde sıralayın.
 • Listenizi kategorilere ayırın – kişileri konulara veya ilgi alanlarına göre sıralayın.
 • En önemlisi, listenizi düzenli olarak güncellediğinizden emin olun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here