Ana sayfa PR Geleneksel ve Dijital PR Nedir?

Geleneksel ve Dijital PR Nedir?

7
0
Geleneksel ve Dijital PR

Geleneksel ve Dijital PR

Genel olarak konuşursak, iki tür halkla ilişkiler stratejisi vardır: geleneksel PR ve dijital PR . Dijital dünya öne çıkmaya devam ettikçe ikincisi organik olarak ilkinden gelişti.

Geleneksel PR nedir?

Geleneksel PR, pek çok kişinin bu terimi duyduklarında düşündüğü şeydir: bir markayı teşvik etmeye ve farkındalığı artırmaya odaklanan halkla ilişkilere doğrudan bir yaklaşım. Halkla ilişkiler profesyonelleri, halkın fikrini yönetmek ve ilgi uyandırmak için televizyon, radyo, gazete ve dergilerin gücünden yararlanır.

Dijital PR nedir?

Dijital PR uzmanları, dijital dünyanın erişiminden yararlanmak için PR’ın geleneksel medya erişim bileşenini daha geniş bir çevrimiçi strateji ile birleştirmeyi amaçlamaktadır. Dijital PR, yalnızca geleneksel medya kuruluşlarına odaklanmak yerine, çevrimiçi haber kaynakları , sosyal medya, bloglar ve web sitelerinde yer almaya çalışır.

İkisi aynı hedefi paylaştığı için – marka bilinirliğini artırmak – ancak yaklaşımları farklı olduğundan, birçok şirket daha da geniş bir erişim sağlamak için ikisini birleştiriyor.

PR’nin önemi nedir?

PR – dijital veya geleneksel – neden önemlidir? Çünkü onsuz, doğru kitlelere olumlu bir mesaj gönderirken marka bilinci oluşturmak zordur. Ek olarak, potansiyel müşterileri, satışları ve kârı artırırken güven oluşturmaya ve güvenilirliği korumaya yardımcı olur.

PR, İçerik Pazarlamayla Nasıl İlişkili?

PR ve içerik pazarlaması arasındaki fark nedir? PR, geleneksel medya kanalları aracılığıyla bir markanın ve markanın doğrudan tanıtımına odaklanırken, içerik pazarlaması, izleyicileri eğitmek ve bir uzman olarak bir marka oluşturmak amacıyla içerik oluşturur.

Hem PR hem de içerik pazarlaması, marka bilinirliği oluşturmak ve şirket sözlerini kazanmak gibi benzer bir nihai hedefi paylaşıyor.

içerik pazarlaması ve halkla ilişkiler nasıl benzer?
PR, içerik pazarlamasını nasıl destekler?

İçerik pazarlaması özünde, bir markanın kendisi hakkında anlattığı hikayelere dikkat çekmekle ilgilidir; bir blogda, bir e-Kitapta veya sosyal medyada söylenip anlatılmadığı. PR ise markanın hikayesinianlatan yazarlar ve gazetecilerle ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek, böylece marka bilinirliği ve pozitif duyarlılık oluşturmakla ilgilidir.

Ortak payda? Hikayeler anlatıyorlar. Hem geleneksel hem de dijital halkla ilişkiler, bir markanın hikayelerini ve içeriğini gazetecilere ve yazarlara teslim ederek içerik pazarlamasını destekleyebilir. Bir markanın içeriği medyanın eline geçtiğinde, dikkat çekme, viral olma ve marka bilinirliğini artırma şansı daha da artar.

İçerik pazarlaması PR’ı nasıl değiştirdi?
İçerik pazarlaması yeni değil. Aslında, her zaman PR’ın bir parçası olmuştur.

Co-Communications’tanDanielleCyr, “Muhtemel ve mevcut müşterileri eğitmenin ve marka güveni oluşturmanın anahtarı her zaman mükemmel içerik olmuştur” diyor.

Ancak içerik pazarlaması , PR’nin yapılma şeklini değiştirdi.

Günümüzde içerik ve verilere yönelik çok daha fazla talep var ve öyle görünüyor ki herkes bir içerik yaratıcısı. Markalar artık öne çıkmak için daha çok çalışmalı ve bu genellikle yaratıcı, zamanında ve ilgili çabaları gerektirir. İçerik pazarlamasını gerektirir.

İçerik pazarlaması sayesinde , geri bağlantı kazanma, etkileyicilerle ortaklık kurma ve veri görselleştirmeleri oluşturma dahil olmak üzere bir dizi yeni PR dağıtım stratejisi uçuşa geçti.

İçerik Pazarlamasına Karşı Halkla İlişkiler: Hangisini Seçmelisiniz?
İçerik pazarlaması ve PR arasında seçim yaparken, markaların başarmaya çalıştıkları şeyi sağlam bir şekilde ele almaları gerekir. Açıkça tanımlanmış hedeflere ihtiyaçları var. Sadece işlerine ilgi çekmek mi istiyorlar?

Öyleyse, içerik pazarlaması en iyi seçimdir. Ancak, halkın görüşlerini aktif olarak etkilemeye veya şirketlerini çevreleyen olumlu duyguları artırmaya çalışıyorlarsa, PR işi halledecektir.

Çoğu zaman markalar, içerik pazarlama ve PR çabalarını birleştireceklerdir. İçerik pazarlaması acil bir strateji iken, PR, hazır hikayeleri doğrudan gazetecilerin ve yazarların ellerine teslim ederek misyonunu bir adım öteye taşıyabilir.

San Francisco merkezli Meltwater, çabaları birleştirme kararını çeşitli nedenlerle ” kazan-kazan ” olarak nitelendiriyor:

İçeriğinizi güçlendirir ve yeni, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olur.
Bir markanın mesajında tutarlılık sağlar. İçerik pazarlaması ve PR ekipleri birlikte çalıştığında, tutarlı bir tema ve mesaj oluşturmak kaçınılmazdır.

Bu SEO artıracak basın bültenleri ve içerik optimize edilmiştir ve geri kazanılması durumunda.
Başarı ve YG’yi ölçmek daha kolaydır. Geleneksel PR’ın başarısını ölçmek zor olabilirken, içerik pazarlaması ve dijital PR somut ölçümler sunar.

İçerik oluşturucuların PR uzmanlarıyla rekabet etmesi gerekmez. Birlikte çalışarak, bir markanın varlığını yükseltebilir ve farkındalığı bir sonraki seviyeye taşıyabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here