Ana sayfa Uncategorized Dijital Pazarlama Stratejileri için 9 Tahmin!

Dijital Pazarlama Stratejileri için 9 Tahmin!

12
0
Dijital Pazarlama Stratejileri için 9 Tahmin!

Dijital Pazarlama Stratejileri için 9 Tahmin!

Dijital pazarlama ortamı, sık sık değişikliklerle karşı karşıyadır ve bu, geleceğin neler getireceğini belirlemeyi neredeyse imkansız hale getirir.

Bununla birlikte, devam eden COVID-19 salgınının iş dünyasında neden olduğu paradigma değişimi, birçok pazarlamacıyı ve ajansı 2021 dijital pazarlama stratejilerinin eğrinin önünde kalmasını öngören ve tahmin etmesine neden oldu.

Şimdiye kadar 2020, daha fazla işletmenin ürünlerini ve hizmetlerini çevrimiçi olarak hareket ettirdiğini ve çalışanların uzaktan çalıştığını gördü. Sonuç olarak, devam eden pandemi, şirketlerin değişen iş ortamından yararlanmak için dijital pazarlama stratejilerine daha fazla yatırım yaptığını görecek. Dahası, çalışanlar 2021’de uzaktan veya en azından hibrit bir ortamda çalışmaya devam edecekler.

Peki, 2021’de dikkate alınması gereken temel dijital pazarlama eğilimleri nelerdir? Peki, mevcut müşterilerinizle etkileşimde bulunmanız ve onları elde tutmanız ve satışlarınızı ve gelirinizi artırmak için daha fazla çevrimiçi trafik ve potansiyel müşteri oluşturmanız gerekir. Aşağıda dikkate alınması gereken dokuz eğilim bulunmaktadır.

2021’de Dijital Pazarlama Stratejileri

  1. Etkileşim ve Elde Tutmak için Sosyal Medyanın Kullanımının Artması

2021’de sosyal medya stratejilerine daha fazla pazarlama kaynağı ayırmaya hazırlanın . 2020’nin 2. çeyreğinde, sosyal medya pazarlama bütçeleri , 2019’da% 13 iken, ABD’deki toplam pazarlama bütçelerinin yaklaşık % 24’ünü oluşturuyordu . 2020’de, pazarlamacılar, müşteri elde tutma ve potansiyel müşteri oluşturmayı giderek daha fazla öncelik haline getirdi ve bu da devam edecek 2021.

2020, ürünleri, markaları ve kuruluşları nasıl araştırdıkları da dahil olmak üzere daha fazla insanın çevrimiçi zamanlarını artırdığını gördü. Tüketici değişimi, pazarlamacıların yeni kitlelere ulaşmak ve uzun süredir devam edenlerle yeniden etkileşim kurmak için gelen dijital pazarlamayı kullanmaları için yeni fırsatlar yarattı. Bir içerik planı geliştirebilir, düzenli gönderiler ve güncellemeler yapabilir, müşteri yanıtlarını ve incelemelerini izleyebilir ve yönlendirebilir ve yeni işler çekebilirsiniz.

  1. Mikro Etkileyicilerin Yükselişi

Etkileyen kişiler, kaliteli ve ilgi çekici içerik üreterek övgüye değer bir sosyal takipçi oluşturmuş ve talep eden kişilerdir. Instagram yıldızları, YouTube ünlüleri veya Facebook ve Twitter etkileyicileri olabilirler.

Etkileyenler genellikle ilişkilendirilebilirdir ve takipçileri onlara güvenir. Bu nedenle, ilettikleri görüşler, çoğu markanın istediği bir özellik olan hedef kitlenin davranışlarını etkileyebilir. Bir etkileyicinin konumundan yararlandığınızda, müşterilerle bağlantı kurabilir, marka bilinirliği oluşturabilir ve içeriğinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

Tıklamaları artırmak, dönüşümü gerçekten düşürür mü?

Wix’in pazarlama kurallarına nasıl meydan okuduğunu ve hem tıklamaları hem de dönüşümleri artırabileceğinizi kanıtladığını öğrenin.

2021’de markalar, influencer pazarlamasını dijital pazarlama karışımlarına dahil etmeyi keşfettikçe giderek daha fazla mikro etkileyicilere dönüşecek. Daha düşük maliyet ve daha yüksek ROI, ekstra yönetim çalışmaları ve kaynaklar gibi mikro etkileyicilerle çalışmaktan kaynaklanan sorunları telafi eder.

  1. Etkileşimli Pazarlama İçeriği

Web sitenize ve sosyal medya platformlarınıza etkileşimli öğeler sağlamak, ziyaretçileri tutmak, onlara değer sunmak, markanız ve içeriğinizle etkileşimlerini artırmak ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için harika bir yoldur.

Örneğin, emlakçılar web sitelerine ziyaretçilere büyük değer sunan ve katılımlarını artıran bir ipotek hesaplayıcısı ekleyebilir. Ayrıca emlakçı olarak, hesap makinelerine girdikleri verilere dayanarak ziyaretçileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlar. Daha sonra, kişilerinizi ve teklif hedeflemenizi iyileştirmek için toplanan bilgileri kullanabilirsiniz.

  1. Video İçeriği

Cisco’nun Yıllık İnternet Raporu (2018-2023) , video içeriğinin pazarlamacıların altın madeni olan tüm İnternet trafiğinin% 82’sini oluşturacağını tahmin ediyor. HubSpot ayrıca tüketicilerin % 54’ünün markalardan daha fazla video içeriğini tercih ettiğini bildiriyor .

Bu nedenle, 2021’de markanıza, nişinize ve sektörünüze uyan çeşitli video içerik formatlarını kullanmak ve bunları müşterinin yolculuğu boyunca optimize etmek çok önemlidir. Etkili ve akılda kalıcı kılmak için tüm videolarınızı markanızı, değerlerinizi ve ses tonunuzu yansıtacak şekilde doğru şekilde markaladığınızdan emin olun.

  1. Google Listelerinin ve Yerel SEO’nun Daha Fazla Kullanımı

Bir işletmenizi yönetiyorsanız veya sahibiyseniz, müşterileri ve çevrimiçi varlığınızı artırmak için yapabileceğiniz en iyi şey, kullanabileceğiniz çeşitli arama platformlarındaki yerel girişlerinizi doğrulamak ve güncel tutmaktır.

Esas olarak yerel müşterilere (araba bayisi veya dişçilik ofisi gibi) dayanan B2C işletmeleri için, Google My Business gibi çevrimiçi listeleme hizmetleri paha biçilmezdir. Bu hizmetler, hizmetleriniz, hizmet saatleriniz ve coğrafi konumunuz gibi bilgileri sunar.

  1. Mobil Gelen Pazarlama

Mobil, tüketicilerin günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçasıdır ve daha fazla insan, cihazlarında çevrimiçi içerik tüketmektedir. Mobil pazarlama anlık sonuçlar üretir ve büyük bir viral potansiyele sahiptir. Sonuç olarak, markalar 2021’de içeriklerini ve web sitelerini mobil cihazlar için optimize etmeye devam edecek.

  1. Tüketici için İçeriği Kişiselleştirme

2020’de artan çevrimiçi trafik sayesinde içerik kişiselleştirme artık kullanışlı bir pazarlama aracıdır. Etkili satış e-posta kampanyaları oluşturmanıza, hedef kitlenizi eğitmenize, web sitenize yeni ve tekrar eden işler çekmenize ve dijital alandaki diğer hedeflere ulaşmanıza yardımcı olur.

Ancak, 2021’de kişiselleştirme, e-posta mesajlarını özelleştirmenin ötesine geçecek. Hiper kişiselleştirmeye izin vermek için veri analizlerini daha etkili ve verimli hale getirmek için yapay zeka (AI) girdisi içerecek. AI çözümleri, hedef birey için mükemmel e-posta şablonunu seçmenize ve ihtiyaçlarına uygun içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte daha iyi içerik kararları vermenizi sağlayacaktır.

Bu nedenle, yapay zeka tabanlı yazılıma yatırım yapın ve müşterileri 2021’deki geçmiş etkinliklerine ve göz atma geçmişlerine göre hedeflemek için hiper kişiselleştirme kullanın. Bu, müşteri deneyimlerini tavan yapacaktır.

  1. Chatbot’lar ve AI, İçerik Oluşturma ve Yayınlamayı Tamamlayacak

Yapay zeka ve sohbet robotları, içerik oluşturma ve dağıtım stratejilerini geliştirecek ve küresel kullanıcı deneyiminin ayrılmaz parçaları haline gelecektir. AI, içerik oluşturma sürecini ilgili verilerin, kaynak bilgilerinin, referansların sağlanması ve pazarlamacılarınızın yazdığı içeriğe yetki verilmesi yoluyla besleyecektir.

Dahası, sohbet robotları daha akıllı hale geldikçe, bilgi sunacak ve pazarlama kampanyalarını sorunsuz bir şekilde destekleyecekler.

  1. Sesli Arama için İçerik Stratejisini Optimize Etme

Sesli arama, şu anda dünyanın en büyük ve en popüler arama motoru olan Google’ın arama algoritmasının bir parçası değil. Ancak, yine de arama sonuçlarını belirler. Pazarlamacılar, Siri uygulaması gibi mobil dijital kişisel asistanların artan kullanımı gibi çeşitli faktörler nedeniyle sesli aramanın daha popüler olmasını bekliyor .

Bu nedenle, ortama adapte olan ve ortama geçiş yapan tüketiciler için sesli arama bileşenleri ile ayak parmaklarınızın üzerinde olmak yerinde olacaktır. Çevrimiçi içeriğinizi ses için optimize edin ve arama sorgularından yararlanmak ve bunlarla doğru bir şekilde senkronize etmek için doğrudan ve konuşmaya dayalı hale getirin.

Dijital pazarlama, her zaman ortaya çıkan ve gelişen yeni trendlerle sürekli olarak değişiyor. Günümüzde dijital pazarlama, harika içerik oluşturmaktan ve bunu arama motorları için optimize etmekten daha fazlasını içeriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here