Ana sayfa Makaleler Bir marka elçisi işletmeniz için nasıl çalışabilir?

Bir marka elçisi işletmeniz için nasıl çalışabilir?

10
0

Bir marka elçisi işletmeniz için nasıl çalışabilir?

İşletmeniz için bir marka elçisi çalıştırmayı düşündünüz mü? Marka elçisi, bir markayı temsil eden ve şirketin imajını her şekilde somutlaştıran kişidir. Bu kişi şirketi ve ürünlerini tanıtır ve marka için olumlu bir imaj yaratır.

Marka elçileri genellikle işinize, ürününüze veya hizmetinize benzer değerlere sahip, hedef kitlenizde yankı uyandıran veya herkesçe bilinen yüksek profilli kişiler veya ünlülerdir. Marka elçileri, markanıza üçüncü taraf güvenilirliği sağlayarak ve daha geniş bir potansiyel müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlayarak işinize fayda sağlayabilir.

Markanıza, hedef kitlenizin özdeşleşebileceği bir kişilik ve insan yüzü de getirebilirler.

İşletmeniz için bir marka elçisi seçmeye ilişkin bazı ipuçları.

İş markanız hakkında net bir fikre sahip olun

Bir marka elçisi seçmeden önce markanız hakkında çok net bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Markanızın neyle ilgili olduğunu, değerlerinizi, etiğinizi, ses tonunuzu ve hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesajların bir tanımını yazın. Bu, markanızı temsil edecek doğru kişiyi seçmenize yardımcı olacaktır.

Doğru kişiyi seçin

Markanızın etkili bir şekilde temsil edilmesini sağlamak için işletmeniz için doğru marka elçisini bulmak önemlidir. En iyi marka elçisi, işletmenizin değerlerini somutlaştıracak ve temel mesajları hedef kitlenize iletebilecektir. Bu kişi aynı zamanda hedef kitlenize hitap etmeli ve hedef kitlenin onlarla özdeşleşmesine izin vermelidir. Örneğin Virgin Mobile, süperstar aktör Brad Pitt’in kardeşi DougPitt’i marka elçisi olarak seçti. Virgin’in reklam sloganı, ödüllü bir aktör seçebileceklerini belirtiyor, ancak bunun yerine ünlü olmayan küçük erkek kardeşini Pitt ailesinde işleri daha adil hale getirmek için seçtiler. Doug, Virgin’in herkese adil davranma değerlerini temsil ediyor ve Virgin ile herkes ünlü gibi davranılacak.

Nitelikler aramaya

Kalitesini bir kat daha hedef kitlenizin takdir temsil etmelidir Marka büyükelçiler ve işiniz aynı değere sahiptir. Güçlü bir mevcudiyet, değerler, etik, tavır ve güvene sahip olmalıdırlar. Aynı zamanda mükemmel iletişim becerilerine ve markanın mesajlarını etkili bir şekilde iletmek için arkadaşça bir tavra sahip olmalıdırlar. Marka elçileri, marka ile ilgili her türlü soruyu yanıtlayabilmek için marka, işletme ve ürünleri hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmalıdır. Müşterileri markaya güvenmeye ikna etmek için markayı tam olarak desteklemeleri ve ona inanmaları gerekir.

Elçi olarak ünlüler

Ünlüler ve sporcular, yüksek statüleri ve şöhretleri destekledikleri markaya aktarılabildiği için büyük marka elçileridir. Ayrıca, hayranları ve takipçileri markanızı desteklediklerini gördüklerinde markanızın daha geniş bir potansiyel müşteri kitlesine ulaşmasına yardımcı olurlar. Ünlüler aynı zamanda birçok insanın ilham almak için onlardan hoşlandığı için rol model ve trend belirleyicilerdir. Ünlüler ayrıca röportajlar, fotoğraf çekimleri ve etkinlikler için çekici olduklarından markanızın medyanın dikkatini çekmesine yardımcı olabilir.

Elçi olarak CEO

Bazen işiniz için en iyi marka elçisi şirketin CEO’sudur. Ünlü olmayabilirler ama yine de PR stratejilerini kullanarak ve medyada görünerek markanın profilini yükseltebilirler. Bir CEO, işletmeye bir insan yüzü sağlayabilir ve hedef kitlenizin markaya ve işletmenin liderine olan güvenini oluşturmanıza yardımcı olabilir. Örneğin CatrionaPollard , CPCommunications’ın marka elçisidir. İnançlarını ve değerlerini yansıtmak için CP Communications’ı yarattı ve bu nedenle şirketin vücut bulmuş halidir. Ayrıca işle ilgili her şeyi biliyor ve işle ilgili her soruyu yanıtlayabilir. Markayı birçok konferans ve etkinlikte konuşarak, medyada röportaj yaparak, ağ oluşturarak ve ağlarıyla işle ilgili bilgileri paylaşarak tanıtıyor.

Ücretsiz elçiler

En büyük marka elçileriniz sadık müşterilerinizdir. İşletmeniz müşterilerinize olağanüstü hizmet veya ürünler sağladıysa, sizi başkalarına tavsiye etme olasılıkları yüksektir. Çok sayıda mutlu müşteriniz varsa, işinizle ilgili güzel sözleri ağlarındaki yüzlerce kişiye yayıyor olabilirler. Bu, tanıtım yapmanın ve markanızın iyi imajını hedef kitlenize tanıtmanın ücretsiz bir yoludur. Marka elçileri, markanızın profilini ve güvenilirliğini artırmanın yanı sıra markayı hedef kitlenize tanıtmanın harika bir yoludur. Markanızı temsil eden birini bularak, hedef kitlenizle iletişim kurabilir ve onlara hitap edebilir, bu da onların marka bilinirliğini veya marka sadakatini artıracaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here